Sri Lanka Economic Summit 2017

Our Leadership


Chairman

Mr. Rajendra Theagarajah

Joint Deputy Chairperson – Cargills Bank

Contact : rajendra.t@cargillsbank.com

Vice Chairman

Dr. Hans Wijayasuriya

Group Chief Executive Officer – South Asia Region/Corporate Executive Vice President of Axiata Group BHD

Contact : hans@dialog.lk

Deputy Vice Chairman

Mr. Vish Govindasamy

Group Managing Director – Sunshine Holdings PLC/a

Contact: vish.govindasamy@sunshineholdings.lk

CEO

Ms. Dhara Wijayatilake
CEO
Contact : ceo@chamber.lk

Board of Directors

Mr. Rajendra Theagarajah

Chairman – Ceylon Chamber of Commerce
Joint Deputy Chairman – Cargills Bank

Contact: rajendra.t@cargillsbank.com

 

Dr. Hans Wijayasuriya

Vice Chairman – Ceylon Chamber of Commerce

Group Chief Executive Officer – South Asia Region/Corporate Executive Vice President of Axiata Group BHD

Contact: hans@dialog.lk

 

Mr. Vish Govindasamy

Deputy Vice Chairman – Ceylon Chamber of Commerce

Group Managing Director – Sunshine Holdings PLC

 

Mrs. Dhara Wijayatilake

CEO – The Ceylon Chamber of Commerce

Contact:ceo@chamber.lk

 

Mr. Hiran Cooray

Chairman – Jetwing Group

Contact:hiran@jetwinghotels.com

 

Mr. Duminda Hulangamuwa

Partner – Ernst and Young

Contact:duminda.hulangamuwa@lk.ey.com

 

Mr. Krishan Balendra

Executive Director – John Keells Holdings PLC

Contact:krishan.jkh@keells.com

 

Mr. Pravir Samarasinghe

Director/Group CEO – Overseas Realty (Ceylon) Ltd.

Contact:pravir@orcl.lk

 

Mr. Husein Esufally

Chairman – Hemas  Holdings PLC

Contact:husein@hemas.com

Committee Members

In terms of Section 4(1) of the Ceylon Chamber of Commerce Ordinance No. 10 of 1895 as amended by Ordinance No. 2 of 1912 and Ordinance No. 28 of 1932, the affairs of the Chamber shall be administered by the Committee elected/appointed in terms of the Rules of the Chamber.

The following members were elected/appointed to the Committee for 2017/2018. In terms of Rule 13(i) of the Rules of the Ceylon Chamber of Commerce this Committee assumed office following  the  CCC AGM  held on 29th June 2017.

(A). Nominations under Rule 8(ii) (a)

Representatives of Trade Sections

The Import Section, The Ceylon Chamber of Commerce

  • Nishan Nanayakkara
  • Adrian Oswald(Alternate)

Representatives of Approved Associations

Exporters’ Association of Sri Lanka

  • Harin de Silva
  • Crisso de Mel (Alternate)

 

The Colombo Tea Traders’ Association

  • Paani Dias
  • Anslem Perera (Alternate)

 

The Colombo Rubber Traders’ Association

  • S S Poholiyadde
  • Anura Edirisinghe (Alternate)

 

Ceylon Coir Fibre Exporters’ Association

  • Kithsiri Palihawadana
  • Savesh Mendis (Altertnate)

 

The Planters’ Association of Ceylon

  • S S Poholiyadda
  • A L W Goonewardena (Alternate)

 

The Ceylon Motor Traders’ Association

  • Reeza Rauf

 

The Colombo Brokers’ Association

  • J Algama
  • R Rayappan (Alternate)

 

The Finance Houses Association of Sri Lanka

  • Krishan Thilakarathne
  • Romani de Silva (Alternate)

 

The Hotels Association of Sri Lanka

  • Angeline Ondaatjie

 

The Ceylon Association of Shipping Agents

  • Ajith Peiris
  • Ruwan Waidyaratne (Alternate)

 

The Spices & Allied Products Producers’ and Traders’ Association                                                                 –

  • G S Chatoor
  • S A Cader (Alternate)

 

Sri Lanka Apparel Exporters’ Association

  • Felix A Fernando
  • Saifuddin Jafferjee (Alternate)

 

Sri Lanka Association of Manufacturers & Exporters of Rubber  Products

  • Prabhash Subasingha
  • Keerthi Bandara (Alternate)

 

The Industrial Association of Sri Lanka                             –

  • Dinesh Dharmadasa
  • P R Saldin (Alternate)

 

Sri Lanka Shippers’ Council

  • Sean Van Dort
  • Crisso De Mel (Alternate)

 

Insurance Association of Sri Lanka

  • Deepthi Lokuarachchi

 

Sri Lanka Logistics & Freight Forwarders’ Association

  • Jagath Pathirane
  • Roshan Silva (Alternate)

 

The Sri Lanka Pharmaceutical Manufacturers’ Association

  • Trihan Perera

 

National Construction Association of Sri Lanka

  • Rohan Tudawe

 

Travel Agents Association of Sri Lanka

  • Riza Ahamat
  • Sanjay Weerakoon (Alternate)

 

The Consumer Electronics & Domestic Appliances Association of Sri Lanka

  • Dinesh Perera

 

The Institute for the Development of Commercial Law & Practice

  • Shehara Varia
  •   Hemamali Amarasinghe (Alternate)

 

The Leasing Association of Sri Lanka

  • Brandon Philip Morris
  • Ananda Seneviratne (Alternate)

 

Tea Exporters Association

  • Deepal Chandrasekera

 

Sri Lanka Association of Inbound Tour Operators

  • Shiromal Cooray
  • Nalin Jayasundera (Alternate)

 

The Federation of the Information Technology  Industry  Sri Lanka                                                      –

  • Farhard Hussain
  • Shanta R Yapa (Alternate)

 

Software Exporters’ Association

  • Mano Sekaram

 

Sri Lanka Ceramics  & Glass  Council

  • Sanjay Tiwari
  • Mahendra Jayasekera(Alternate)

 

Association of Laminated Flexible Packaging Manufacturers                                                     –

  • Anton Hemantha

 

Sri Lanka Gem & Jewellery Association

  • Ashan Refai
  • Deshabandu Macky Hashim (Alternate)

 

Sri Lanka Association of Air Express Companies

  • Dimithri Perera
  • Sanjeeva Abeygoonewardena (Alternate)

 

National Agribusiness Council

  • Rizvi Zaheed

 

SLASSCOM (Guarantee) Ltd

  • Mano Sekaram (Sri Lanka Association of Software & Services Companies)
  • Arul Sivagananathan (Alternate)

 

(B).   Members elected in terms of Rule 8(ii)(b) to represent ‘General Interests’

Mr. Jonathan Alles

Mr. Gihan Cooray

Mr. Carl Cruz

Mr. Deshal De Mel

Mr. Harsha De Saram

Mr. Dinesh De Silva

Mr. Murtaza Esufally

Ms. Renunka Fernando

Ms. Samadanie Kiriwandeniya

Mr. Harsha Purasinghe

Mr. Asoka Peiris

Mr. Sarinda  Unamboowe

 

(C).  Members appointed in terms of  Rule 8 (ii) (c)

Mr. Krishan Balendra

Mr. Jim McCabe

Mr. Vish Govindasamy

Ms. Shivani Hegde

Mr. Reyaz Mihular

Mr. Samantha Rajapaksa

Mr. Sujeewa Rajapaksa

Mr. Pravir Samarasinghe

Mr. Rajendra Theaga

Dr. Hans Wijayasuriya

 

(D). Members appointed in terms of  Rule  8(ii) (d)

Ms. Ayomi Aluwihare

Mr. Amal Cabraal

Mr. Hiran Cooray

Dr. Parakrama Dissanayake

Mr. Husein Esufally

Mr. Duminda Hulangamuwa

Mr. Sujeewa Mudalige

Mr. Mohan Pandithage

Mr. Faizal Salieh

Ms. Sheamlee Wickramasingha

(E). Members appointed  from among past Chairmen in terms of Rule 8(II)(e)

 

(F). Members nominated by Affiliated Members (Other Chambers of Commerce) in terms of Rule 7(b)(iii)

Desamanya Ken Balendra

Mr. Chandra Jayaratne

Deshabandu Tilak De Zoysa

Desamanya Deva Rodrigo

Mr. Mahen Dayananda

Mr. J D Bandaranayake

Dr. Anura Ekanayake

Mr. Susantha Ratnayake

Mr. Suresh Shah

Mr. Samantha Ranatunga

American Chamber of Commerce in Sri Lanka

  • Radika Obeysekere

 

Chamber of Commerce & Industry of Central Province

  • Jagath Disanayake
  • Mathalee Marikar (Alternate)

 

Women’s Chamber of Industry & Commerce

  • Rifa Musthapha
  • Kumari Perera(Alternate)

 

Galle District Chamber of Commerce & Industry

  • Dhammika Lokuge
  • J C Mobotuwana (Alternate)

 

Chamber of Commerce and Industry of Yalpanam

  • K Vignesh

 

The Chamber of Commerce & Industries of Trincomalee District                                                       –

  • K Kulatheepan
  • D Jayaweera (Alternate)

 

The Ceylon National Chamber of Industries

  • Gamini Gunasekera
  • Tissa Senaviratne(Alternate)

 

Anuradhapura District Chamber of Commerce, Industry & Agriculture                                          –

  • P A T Piyathilaka

 

Sri Lanka Chamber of the Pharmaceutical Industry

  • Sanjiva Wijesekera

Ceylon Chamber of Commerce © 2015 N – .Site by

Translate »